Saç Ekimi > Saç EKiminden Sonra Neler Yapılmalı
Saç EKiminden Sonra Neler Yapılmalı
Saç ekimi donör bölgeden saç köklerinin uygulama yapılacak olan alana transfer edilmesidir. Saç ekimi ihtiyaç duyan herkese yapılabilen bir operasyondur. Tabi ki dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. İlk şart donör bölgede ihtiyacı karşılayacak kadar saç kökü olmasıdır sonrasında hasta analiz edilir ve işlem başlatılır. Saç ekimi işlemi ortalama 5-6 saat süren bir operasyondur.

Saç ekim işlemi sonrasında çok fazla teferruatlı bakım yapılması gerekmez ancak uygulanacak ufak tefek prosedürler olabilmektedir. Saç ekimi işlemi sonrasında yapılması gerekenler uygulanmış olan yöntemlede alakalıdır. Eğer FUE yöntemiyle işlem yapılmışsa operasyon sırasında ve sonrasında herhangi bir ağrı yada acı yaşanılmaz böylece ağrı kesici ilaçlar kullanılmak zorunda kalınmaz, ekim işlemi yapılan alanda gerginlik yada uyuşukluk olmaz, FUE ile yapılmış operasyonlarda dikiş yada kesik izi kalmaz, saçınıza çok miktarda kök nakli yapılmış ise saç derisinde biraz şişlik olabilir ancak sorun teşkil etmez. İşlem sonrasında sargı uygulanmaz. Saç ekim işlemi sonrasında saçı yıkamak için 3 gün beklenilmesi gereklidir ki ilk yıkama işlemi ekim yapılan merkezde uygulanırsa daha iyi olur diğer yıkamalar ve saçın bakımı hakkında doktor tarafından tavsiyeler alınabilinir. İlk yıkama işleminden sonra saçlar 10 gün süre ile her gün yıkanmalı işlem yapılan alana masaj uygulanmalıdır. İlk on günde saçta kabuklanmalar olur ancak her gün uygulanan yıkama işlemi ile kabuklanmalar kaybolur. Bir süre sonra ekilen saçlar dökülür zaten olması gereken bir durumdur endişe edilmemelidir. Ortalama 2 ay sonrasında saçlar uzamaya başlar, 6 ay sonunda ise istenilen sonuç ortaya çıkmaya başlar 1 yıl sonunda saç ekim işleminin neticesi tamamen gözlemlenebilir. Bu arada ekilmiş olan saçlar bir daha dökülmez.

Saç ekiminden sonra ilk 3 gün ağır işlerden kaçınılmalı heyecan ve stresten uzak durulmalıdır. Ekim işleminden sonra 15 süre ile sprey,jöle ve boya sürülmemelidir. İlk hafta sigara ve alkol kullanılmasıda kesinlikle önerilmez.doktorun uygun gördüğü losyon ve kremlerle bakım yapılabilinir. FUT yönteminde de bakım süreci hemen hemen aynıdır ancak fut yöntemi ile yapılan ekim işlemlerinde kesik yada dikiş izi kalma durumu söz konusudur, kökler topluca alındığı için işlem yapılan bölgede bir süre hissizlik ve uyuşukluk olabilir. Bu görüntüyü şapka takarak kapatabilirsiniz. Diğer bakım uygulamalarının FUE ile bir farkı yoktur.

Sonuç olarak saç ekimi uygulamasında öncesinde ve sonrasında dikkat edildiğinde herhangi bir sıkıntı ile karşılaşılmaz, kişi ekim işlemi sonrası son derece rahat olarak normal yaşantısına döner.